Blog

Včera- trh predávajúcich, dnes a zajtra - trh kupujúcich?

cena-vs.-nehnutelnost

Milí priatelia, klienti, známi, neznámi, jednoducho všetci, ktorí mi neustále voláte s jednou a tou istou otázkou „ako sa prejaví COVID-19“ na realitnom trhu? Vám všetkým by som rád zopár riadkami ozrejmil situáciu, či už uplynulú, aktuálnu, resp. očakávanú.

Stal sa zázrak, byty v Nitre prudko zlacneli

Stal sa zázrak, byty v Nitre prudko zlacneli, by chcel asi počuť každý kupujúci. Naopak, predávajúcich určite oblial pot na tvári. Do Nitry zavítala veľká investícia, čo je určite pozitívna informácia a už ju aj cítiť veľkým dopytom po ubytovaní pracovníkov, ktorí závod stavajú. Bohužiaľ, Nitra na to pripravená nebola a tak manažéri “behajú” po Nitre, od dverí k dverám a hľadajú ubytovanie pre svojich zamestnancov, čo je často veľký problém. Keď nenájdu v Nitre, sú ochotní hľadať aj mimo, zrazu sú dobré aj Vráble, Zlaté Moravce a pod.

nitra

Prečo nie sme Overená RK?

overena-rk

Prečo nie sme Overená RK?

Už dávnejšie sme dostali od jedného top realitného portálu na Slovensku na mail atraktívnu ponuku: 

,Prečo práve?,,

preco-praveRozhodovanie v prípade výberu realitnej kancelárie býva jedným z najťažších krokov v živote človeka, ktorý predáva svoju nehnuteľnosť jeden, možno dvakrát  počas svojho života. Niet sa čo čudovať, ak sa neviete zorientovať  v súčasnom svete realít, keď v ňom pôsobia rôzne neprofesiónálne  ba až podozrivé subjekty, ktoré sú schované za tel. čísla bez priameho kontaktu na makléra ponuky.

Jeden deň zo života “realiťáka”

jeden-den-zo-zivota-realitaka5:45 vstávam ako každý normálny človek, ktorý chodí do práce a má svoje povinnosti….občas unavená…a posúvam budík, nech ma nechá ešte aspoň päť minút si zdriemnuť.  Nedaruje mi ani sekundu na vyše a o päť minút už nemilosrdne buráca znova a pripomína mi, že čas je jediný pán, ktorého svojim šarmom neovplyvním.

5 krokov ako úspešne predať nehnuteľnosť

5-krokov-ako-predat-nehnutelnost

Predávate alebo uvažujete nad predajom svojej nehnuteľnosti?

Chcete ju predať čo najvýhodnejšie?

Je to veľmi jednoduché.

Stačí, ak budete postupovať podľa týchto piatich bodov:

Je táto nehnuteľnosť ešte aktuálna? Nie, nie je!

je-tato-nenutelnost-este-aktualna

Máte schválený úver v banke a musíte ho načerpať, aby ste sa nestali nežiadúcim klientom v úverovom registri? Máte kupujúceho na nehnuteľnosť, ktorú predávate, aby ste si mohli kúpiť novú? Dôvodov, prečo si musí kupujúci nájsť nehnuteľnosť čo najrýchlejšie môže byť  veľa…

Ako si prenajať byt?

ako-si-spravne-prenajat-byt

Mnoho ľudí neberie prenájom bytu tak vážne, ako by mali. Prevláda pocit, že prenájom je niečo prechodného, ​​podradného, ​​niečo, do čoho nie je potrebné vkladať energiu ani peniaze. V skutočnosti je to presne naopak. Z hľadiska kvality bývania je úplne jedno, či ste vlastníkom bytu alebo “len” nájomníkom. Bývanie veľmi výrazne ovplyvňuje Vašu osobnosť, Vaše vnútorné rozpoloženie a je teda zrejmé, že výberu miesta, kde mienite stráviť časť svojho života, je potrebné venovať maximálnu pozornosť.

Ako správne stanoviť cenu nehnuteľnosti?

ako-spravne-stanovit-cenu-nehnutelnosti

Je logické, že predávajúci sa snaží získať za predaj svojej nehnuteľnosti čo možno najviac peňazí a na druhej strane sa kupujúci snaží kúpiť nehnuteľnosť za čo najnižšiu cenu. Toto sú štandardné postupy oboch zúčastnených strán. Je ale potrebné mať prehľad o aktuálnom dianí na realitnom trhu a vo svojich požiadavkách, či už v úlohe predávajúceho alebo kupujúceho, stáť pevne na zemi a nemať hlavu v oblakoch. Pokiaľ pôjdete do potravín, asi sa Vám ťažko podarí vyjednať s nimi nižšiu kúpnu cenu za chlieb, ako je bežná cena a na druhej strane potraviny asi ťažko predajú chlieb za výrazne vyššiu cenu, ako sa predáva inde.

Zmluva o budúcej zmluve

zmluva-o-buducej-dohode

Zmluva o budúcom uzatvorení zmluvy o prevode nehnuteľnosti (zmluva o budúcej zmluve) sa väčšinou používa v prípade, keď medzi rezerváciou nehnuteľnosti a uzatvorením kúpnej zmluvy má z nejakého dôvodu uplynúť dlhší čas, alebo ak predloženie takejto zmluvy vyžaduje banka ako podklad pre posúdenie účelu úveru v prípade, ak chceme kúpu nehnuteľnosti financovať hypotékou (čo bývalo predtým bežné, dnes banke väčšinou stačí zatiaľ nepodpísaný návrh kúpnej zmluvy). Ako sme už dávnejšie spomínali, k podpisu “ostrej” kúpnej zmluvy možno pristúpiť až v okamihu, keď je úver schválený a kupujúci má uzatvorenú úverovú zmluvu s bankou.

Ako si (ne)bezpečne rezervovať nehnuteľnosť

ako-si-(ne)bezpecne-rezervovat-nehnutelnost

Keď Vám zavolá maklér, že záujemca o Vašu nehnuteľnosť zložil rezervačnú zálohu v ich v kancelárií, čo urobíte? Budete sa tešiť, však? Budete otvárať šampanské a pripíjať na víťazstvo. Veď kto by sa netešil, keď zistíte, že veci sa pohli a nehnuteľnosť, ktorú chcete predať, si našla nového potenciálneho majiteľa. Schválne uvádzam termín potenciálneho, nakoľko z pohľadu bezpečnosti predaja nehnuteľnosti je spôsob, akým si Vašu nehnuteľnosť záujemca zarezervoval vysoko rizikový. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Tri rady, ako byť spokojný s tým, čo kúpim

3rady-ako-byt-spokojny-s-tym-co-kupim

Rada prvá: uvažujte ekonomicky! Rada druhá: uvažujte vecne! Rada tretia: uvažujte „sedliackym rozumom“!!! Prečo?

Pozor na chytáky!

pozor-na-chytaky

Už niekoľkokrát som sa pri nábore nehnuteľnosti stretol s tým, že klienti mali podpísanú  ,,nevýhradnú zmluvu” o sprostredkovaní realitných služieb. Ak vôbec mali nejakú zmluvu s kanceláriou podpísanú. Na moju otázku, či nejakú zmluvu podpísali, boli ich odpovede väčšinou rovnaké: ,, áno, ale nevýhradnú, aby sme si to mohli predávať aj sami”.  Po nahliadnutí do takejto zmluvy som zostal neraz v nemom úžase. Všetko mnohokrát vyzeralo v poriadku – v hlavičke nevýhradná zmluva o sprostredkovaní, ďalej špecifikovaná nehnuteľnosť (nie vždy), dohodnutá provízia a cena nehnuteľnosti, ktorú požaduje majiteľ (žiaľ, aj tu to nie vždy tak bolo), záväzky  zmluvných strán boli však zaujímavé a skôr jednostranné…

Trh s nehnuteľnosťami v Nitre po avizovanom príchode automobilky.

trh-s-nehnutelnostami-po-avizovanom-prichode-automobilky

Aká je situácia s nehnuteľnosťami v Nitre?“ Nasledovnú otázku v súčasnej dobe dostávam denne a je čas, aby som Vám ju objasnil, prípadne doplnil, ak ste už odpoveď na podobnú otázku dostali.

Zostať človekom …

zostat-clovekom

Priebeh realitného obchodu od samotného počiatku až po zrealizovanie celého procesu je niekedy jednomesačnou, niekedy dvoj-  a nie zriedka aj viac mesačnou záležitosťou. Samotní makléri sú tí, ktorí musia dbať na plynulý priebeh celej transakcie.  Každý z nás sa už isto ocitol v situácii, keď mal možnosť zarobiť, či ušetriť si zopár “drobných”.  Otázka, ako “obísť” makléra a samotnú realitnú kanceláriu, ak už mám kupujúceho resp. predávajúceho známeho, maklérom predstaveného  je priam tzv. ,,slovenská”.

Ako si správne vybrať pri kúpe pozemku?

ako-si-spravne-vybrat-pri-kupe-pozemku

Rozmýšľate nad kúpou pozemku? Ak áno, mám pre Vás zopár praktických informácií, ktoré môžu uľahčiť Váš výber.

Kúpa družstevného bytu. Kedy áno, kedy nie?

kupa-druztevneho-bytu

V praxi sa s otázkou, aký je rozdiel medzi bytom v osobnom vlastníctve a bytom v družstevnom vlastníctve, stretávam veľmi často. Konečne ste si vybrali ten správny byt. Konečne ste v tej záplave ponúkaných bytov na trhu našli ten, ktorý spĺňa Vaše požiadavky. Radi by ste ho kúpili, no váhate… Mätie Vás práve táto dvojica slovných spojení  a Vy neviete, čo to znamená? Čo to znamená pre Vás, keď chce kúpiť byt? Rozoberme si teda oba druhy vlastníctva na drobné…

Predaj nehnuteľnosti bez RK

predaj-nehnutelnsosti-bez-rk

Úvodom by som položil jednu otázku: ,,Kto si môže predaj nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu dovoliť?” Tí z vás, ktorí predávajú prvú, resp. stojíte pred predajom nehnuteľnosti s nedostatočnými informáciami o predajnom procese, máte dilemu. Osloviť, či neosloviť odborníkov z realitného trhu? Veď ak si to predám sám, tak ušetrím! Tu by som podotkol, že mnohokrát si zvolia spoluprácu ľudia, ktorí by aj sami zvládli proces predaja, lebo disponujú kompletnými informáciami potrebnými k úspešnému realizovaniu celého  predaja, pretože sú si dostatočne vedomí jeho obtiažnosti.

Priebeh realitného obchodu

priebeh-realitneho-obchodu

Čo sa deje pri predávaní Vašej nehnuteľnosti potom, čo Vám maklér oznámi, že našiel kupujúceho na Vašu nehnuteľnosť?

“Dobrá kúpa nad zlato”

dobra-kupa-nad-zlato

Je to už rok a samej sa mi ťažko verí tomu, že ten čas tak rýchlo plynie, čo som na blog našej realitnej kancelárie uverejnila článok „Tri rady, ako byť spokojný s tým čo kúpim“. Vtedy som sa zameriavala na klientov, ktorí hľadajú nehnuteľnosť priamo pre seba na bývanie. No ak si to vezmeme i z pohľadu investora a investovania do nehnuteľnosti za účelom budúceho zhodnotenia, či už formou prenájmu prípadne rekonštrukcie a následného predaja za výhodnejšiu cenu, opäť je na mieste, aby som vám ich pripomenula.

Gentlemanské dohody sa už nenosia

gentlemanske-dohody

Ako by sme mohli charakterizovať gentlemanskú dohodu? Česká web stránka Business Center ponúka charakteristiku, ktorá je jednoduchá a hovorí o dôležitej podstate tejto dohody. Gentlemanská dohoda je: „ právne nevynútiteľná dohoda, ktorú jej účastníci dodržujú pre svoju česť.“

Aká je pridaná hodnota realitnej kancelárie?

aka-je-pridana-hodnota-rk

Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť a riešite otázku, či sa obrátiť na realitnú kanceláriu? Čo Vám môže priniesť spolupráca s ňou? Svoju nehnuteľnosť predsa poznáte najlepšie a rovnako aj jej hodnotu, za akú ste ochotný ju predať. Inzerát si viete jednoducho napísať a zadať na internetové stránky, či do novín sám. Kúpnu zmluvu si nájdete na internete alebo navštívite advokáta, notára a hotovo. Prečo sa teda obracať na realitnú kanceláriu?

Je lepšia výhradná alebo nevýhradná zmluva pri predaji nehnuteľnosti?

je-lepsia-vyhradna-alebo-nevyhradna-zmluva

Ak ste niekedy predávali nehnuteľnosť, určite ste si položili otázku: „Ak mám využiť služby realitnej kancelárie, tak výhradne iba jednej alebo mám osloviť viac RK? Kedy sa predá nehnuteľnosť rýchlejšie? Čo mi prinesie väčší zisk?“ A tu sa skrýva základný rozdiel medzi výhradnou a nevýhradnou zmluvou.

Čo je potrebné od správcu pri predaji bytu v osobnom vlastníctve?

co-je-potrebne-od-spravcu

Viete aké dokumenty potrebujete pri predaji Vášho bytu v osobnom vlastníctve od správcu bytového domu? V tomto článku Vám poradíme. Čítajte ďalej…

Výber realitnej kancelárie

vyber-rk-1

Vlastníte dom, byt, či pozemok a chystáte sa ho predať? Na súčasnom trhu s veľkým množstvom ponúk je to čoraz ťažšie.

Najväčšie chyby pri predaji nehnuteľnosti sa robia hneď na začiatku celého procesu, preto treba už tu venovať pozornosť viacerým skutočnostiam.

Home staging predáva!

home-staging-1

Poznáte to? Tie malé, krásne, voňavé obchodíky s dekoráciami, v ktorých dokážete prestáť mnoho minút a obdivovať  ozdoby od výmyslu sveta, ktoré sa na vás valia zo všetkých strán a priam sa tlačia do vašich domovov.

Nedarí sa Vám dlhodobejšie predať Vašu nehnuteľnosť?

nedari-sa-vam-dlho-predat-nehnutelnost

edarí sa Vám dlhodobejšie predať Vašu nehnuteľnosť?  Posvietili sme si na faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú predajnosť, resp. nepredajnosť nehnuteľnosti.

Keď realitka nedodrží „slovo“

ked-realitka-nedodrzi-slovo

Predstavte si situáciu:
Predávate 3 izbový byt v Nitre, pričom požadujete cenu 50.000,- eur a realitná  kancelária predajnú cenu navýši o dohodnutú províziu 2.000,- eur, no dohodu o sprostredkovaní predaja Vám na podpis nepredkladá. O týždeň prichádza na obhliadku prvý záujemca. Byt sa mu páči, pýta sa na detaily a odchádza s tým, že sa rozhodne a čoskoro sa ozve. O dva dni vám volá realitný maklér s tým, že kupujúci požaduje zľavu z ceny 1.000,- eur, peniaze má vraj nachystané. Poviete si: „Tisícka je síce peniaz, ale s určitou zľavou som počítal, dostanem 49.000,-“ a ponuku akceptujete. O dva týždne vám realitná kancelária predostrie na podpis kúpne zmluvy. Kúpna cena sa však oproti pôvodnej nezmenila – 52.000,- eur. Na vaše otázky maklér reaguje uistením, že vy dostanete, čo požadujete – „vašich“ 49.000,- eur. Tri tisícky zobrala realitka vo forme zálohy.

Ako pán Milan stratil čas i peniaze

ako-pan-milan-stratil-cas-aj-peniaze

Postavy a nehnuteľnosti v tomto príbehu nie sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s Vami a Vašou nehnuteľnosťou nie je bohužiaľ vylúčená.